TILT&SHIFT do PENa


Każdy z nas w pewnym momencie zadaje sobie pytanie: co mógłbym sobie jeszcze kupić do mojego ulubionego PENa? Mam zoomy, stałki, manuale z adapterami... Co jeszcze? Może futerał albo pasek? Nie!
  Podpowiadamy. Obiektyw Tilt&Shift.


Tekst: Andrzej Grudzień

50mm f/2 Tilt & Shift TS Lens for Micro 4/3 - tak brzmi jego oficjalna nazwa ale wiadomo nam, że jest to obiektyw zrobiony na bazie Arsata 50/f2 do Kieva. A żeby było ciekawie dodam, że oryginalnie Arsat miał mocowanie bagnetowe Nikona. 

  Obiektyw z korekcją perspektywy wykorzystywany do fotografowania architektury i kontroli ostrości w fotografii produktowej. Efekt porównywalny do kamer wielkoformatowych. W dzisiejszych "cyfrowych" czasach częściej jest używany do tworzenia modnego efektu "miniatury" w krajobrazie miejskim. I jeśli do tego jest wam potrzebny to na pewno będziecie zachwyceni profesjonalnym efektem. Blur w Photoshopie to tylko amatorska namiastka możliwości tiltu.

Dane techniczne:

Konstrukcja obiektywu - 6 elementów z powłokami
Ogniskowa - 50 mm

Ostrość - manualna
Kąt widzenia - 45 stopni
Rozdzielczość centrum kadru - 50 l/mm
Rozdzielczość krawędzi kadru - 30 l/mm
Minimalna ostrość - 0.6 m
Skala przysłony - f2.0 do f16
Shift - 11 mm
Pochylenia + / - 8 °
Obiektyw obraca się o 360 °
Średnica filtra - Ø52x0.75
Dyspersja - 0,019

Mocowanie bagnetowe - micro 4/3
Waga - 0.95 kg

Za takie cudeńko trzeba zapłacić 339 dolarów.

Oldschoolowy wygląd Arsata może nie każdemu przypadnie do gustu. Miłośnicy obłych kształtów mogą kupić na ebayu inną wersję pod nazwą Photex.



  Producent podaje, że obiektyw cechuje doskonały kontrast, wysycone kolory i niesamowita ostrość. 

Pozostaje mi tylko powiedzieć: polecam do zabawy!

 

 

2 komentarze:

Anonimowy pisze...

hmm...a może jakieś porównanie z opcją "diorama" w aparacie? Ponieważ nie wiem czy tak bardzo się od siebie różnią oba efekty :)

PENowiec pisze...

Filtr Artystyczny Diorama, nie tylko zmienia "głębię ostrości" ale też zwiększa nasycenie kolorów (http://penowiecinspiracja.blogspot.com/2011/04/diorama-w-blue-city.html). W Dioramie brakuje też trochę "fizyki". Nie wszystkie kadry wyglądają logicznie. Obiektywy z pokłonami zmieniają w sposób kontrolowany "płaszczyznę ostrości", dodatkowo dochodzi efekt zakrzywień bokehu (np. przy zdjęciach nocnych, zwrócić należy uwagę na rozmycie świateł np latarni).